דף הבית >> שירותים >> גיוס כספים מהאיחוד האירופי

גיוס כספים מהאיחוד האירופי

גיוס כספים מהאיחוד האירופי

מדינת ישראל משלמת כמיליארד אירו בשנה על מנת להיות חברה ב EUFP – תכנית המסגרת של האיחוד האירופי למו"פ, בכך חוברת ישראל ל 28 מדינות המוגדרות כ EU Member States ו 13 מדינות ביניהן מדינת ישראל המוגדרות כ Associated Countries ובכך למעשה מאפשרות לחברות ומיזמים בתחומן להיכלל במסגרת התוכניות של האיחוד האירופי למימון מיזמי מחקר ופיתוח במגוון תחומים ותעשיות.

הסכום אשר כל מדינה נדרשת לשלם על מנת להיות חברה בתכנית הנו ב pull וסכום הכסף הנו באחוזים מהתל"ג שלהן. מכאן שלמדינות החברות ולמדינת ישראל יש תמריץ של ממש להגדיל את אחוזי האישורים של המענקים ובכך לקדם את התעשייה והכלכלה. מה שאומר שאם יש לכם רעיון ממש טוב, חברה עם טכנולוגיה חדשנית, מיזם אשר יכול לתרום לרווחתו וכלכלתו של משלם המיסים האירופאי והכלכלה האירופאית – מעוניינים לתת לכם כסף על מנת שתוכלו לפתח אותו ולהצעיד את הכלכלה והתעשייה האירופאית למאה ה 21.

Horizon 20/20

מטרות תכנית המסגרת של האיחוד האירופי הנן למעשה לתמוך במדיניות האירופית ובפועל לחזק את הבסיס המדעי והטכנולוגי של התעשייה האירופאית. תוכנית המסגרת הרלבנטית כיום נקראת Horizon 20/20 - תכנית עם תקציב של 77 מיליארד אירו אשר תוקפה מ 2014 ועד 2020 ) וחשוב לציין שעד כה 474 חברות ישראליות זכו במימון באמצעות התכנית ( ועד כה שיעור ההצלחה של חברות ישראליות מההגשות של התכנית הקודמת הנו כ 23.5% בשווי של 875.6 מיליון אירו).

תוכנית Horizon 2020 של האיחוד האירופי מעניקה לגופים ישראליים את ההזדמנות ליצור שיתופי פעולה עסקיים ומחקריים עם גופים מובילים באירופה ופותחת להם "דה פקטו" שער להשתלבות אסטרטגית במסגרות המחקר, הפיתוח והשיווק של אירופה במאה ה-21.

מטרות תוכנית Horizon 20/20

 • קידום אתגרים חברתיים בנושאי סייבר וטכנולוגיה, בריאות, אנרגיה, אקלים, מזון, תחבורה, אבטחה ובטחון, ביו כלכלה, ועוד
 • קידום מובילות ומנהיגות תעשייתית
 • קידום מצוינות במדע

לתכנית 3 מסלולים לקבלת מימון:

 • מסלול "קול קורא": מסלול לפיו האיחוד האירופי מפרסם נושא אליו הוא מבקש לקבל הצעות למיזמים אשר עשויים לקדם את הנושא ולייצר בו קניין רוחני של ממש אם זה בנושא תחברוה, חלל, סייבר או מזון (או נשואים רבים אחרים)
 • מסלול "קונסורציום": איתור קול קורא ויצירת איגוד של מספר חברות (בדרך כלל 3) על מנת לגשת לפרויקט ביחד.
 • מסלול " SME Instrument ": מסלול לחברות סטארט אפ, מיזמים בשלב הרעיון ועוד. כלי מימון שיעזור לחברות הקטנות לעבור את עמק המוות, כלומר הגאפ משלב הרעיון לשלב המוצר שחברות רבות לא מצליחות לצלוח. המסלול מאפשר בשני שלבים להגיש בקשה למימון, לשלבים יש הגדרות, השלב הראשון מאפשר לקבל 50,000 אירו (מסלול דומה תוכנית תנופה במדע"ר) והשלב השני מאפשר לקבל בין 500,000 ל 2,500,000 אירו (מסלול דומה לקון המו"פ – חברות מתחילות במדע"ר) כל זאת לתוכנית פיתוח של בין 12 ל 24 חודשים.

קרן הסיוע לחברות קטנות ובינוניות להגשת הצעות לתכנית Horizon 20/20

לתכנית קיימת קרן סיוע המממנת למעשה החזר הוצאות ליועצים כדוגמת טארגט אשר מסייעים למיזם או לחברה בבקשה לקבלת המענק. לפרויקטים המוגשים לתוכנית המסגרת, תעניק קרן התמיכה סיוע בגובה של עד 30,000 ₪ על הוכחת הוצאות רלוונטיות של לפחות 40,000 ₪ (כולל מע"מ). במידה ויוגשו קבלות על הוצאות בסך הנמוך מ- 40,000 ₪ אך עולה על 20,000 ₪ גובה המימון יהיה 75% מסכום הקבלות. חברה שהוצאותיה נמוכות מ- 20,000 ש"ח לא תהיה זכאית לקבל סיוע מקרן התמיכה.

מימון זה אינו רלבנטי למסלול ה SME Instrument ובעיקר רלבנטי למסלול קול קורא ובוודאי למסלול של קונסורציום. על מנת לקבל את הסיוע במימון יש להקפיד על מילוי והגשת הבקשה לסיוע במימון טרם הגשת בקשת המענק לתוכנית המחקר והפיתוח.

יתרונות בגיוס כספים מהאיחוד האירופי

קיימים יתרונות רבים לגיוס הון לא מדלל באמצעות האיחוד האירופי, בין השאר מיזם אשר גייס הון מהאיחוד האירופי נהנה מנגישות לשוק האירופי, מחשיפה לטכנולוגיות חדשות, מעמיק את הבנתו כיצד מתנהל השוק האירופי, מקבל גישה למודיעין עסקי, שלא כמו במדען הראשי בקבלתו את המענקים כספיים אינו נדרש לוותר על קניין רוחני בהגבלות כאלו או אחרות ואף אינו נדרש לשלם תמלוגים כמו במדע"ר ואולי הנקודה החשובה ביותר היא שלא קיימת דרישה למימון משלים, בשלב הבא נהנה המיזם מהיכולת להיעזר במערכת של האיחוד האירופי על מנת למצוא שותפים איכותיים וממוקדים לפיתוח משותף של טכנולוגיות ואף להגיש בקשות נוספות למימון.

בקשה לגיוס כספים מהאיחוד האירופי

על מנת להגיש בקשה יש למצוא נושא ותוכנית מתאימה ולהגדיר את הגוף המבקש על פי המסלול הרלבנטי אליו וכמובן בהתאם לקריטריונים של ההגדרות של האיחוד האירופי. גם בתכנון המקדים וגם ביצירת הבקשה עצה יש להתייחס בכובד ראש לנתונים ולניסוח ולוודא כי אלו עומדים בפרמטרים ומתאימים למטרות התוכנית. כמובן שטרם הבקשה יש להצטייד בתוכנית עסקית מפורטת הכוללת גם את החלק המסחרי והפיננסי וגם תוכנית פיתוח טכנולוגית מקצועית ומפורטת וכמובן נושא זכויות היוצרים. חשוב לתת דגש על גדולתה וחדשנותה של החברה. זה יעזור בניקוד של הבקשה. חשוב לכתוב את זה נכון.

הפרמטרים לבחינת הבקשה

 • בבדיקת הבקשות מסתכלים על ה Technical readiness level מה שנקראTRL של כל בקשה.
 • ה TRL הנו אינדיקטור של בשלות והיתכנות של הטכנולוגיה או המיזם
 • לפי השלבים של ה TRL מקציבים את אחוזי המימון ומאשרים סכומי כסף בהתאם (שכן לא תמיד תאושר בקשה על כל הסכום המבוקש

פרמטרים נוספים:

 • מצוינות: כיצד מתואר הפרויקט ומה הולך בפועל להתבצע בו?
 • Impact: מה התרומה למשלם המיסים האירופי? מה ההשפעה על העולם? מה ההשפעה על התחרות (אם קיימת)? מה שנקרא: "במה הועילו חכמים בתקנתם"?
 • יישום: הפן העסקי קרי, תכנית העבודה, הפן הפיננסי כגון תקציב הפעילות, תכנית עסקית המכילה כמובן תקציר מנהלים אודות המיזם, נתונים אודות ההנהלה והיכולת של החברים בה להוביל את המיזם ועוד.


לאחר מכן מדרגים את הצעות ומחלקים את הכסף לפי הקריטריונים הפנימיים של ה EU.

חברת טארגט תשמח לסייע לחברות ומיזמים אשר מבקשים לבחון היתכנות של גיוס הון למחקר ופיתוח דרך האיחוד האירופי בתכנון ובניית תמהיל ההטבות האופטימאלי לחברה, בהתאם לפעילותה ולצפי התפתחותה.

טארגט תייעץ ותלווה את החברה לצורך קבלת סיוע ממגוון המסלולים הקיימים (החל מבניית האסטרטגיה, הגדרת תכני הבקשות והכתיבה שלהן וכן הכנת החברה לקראת דיוניה מול הרשויות השונות) דרך ליווי שוטף של החברה, לאורך כל השנה, אל מול הרשויות השונות וסיוע בנושאים הקשורים לדיווחים כספיים וטכנולוגיים תקופתיים הנדרשים מהגופים השונים במהלך תקופת המו"פ.

טארגט תבצע בחינה פרואקטיבית במהלך השנה של קשת האפשרויות לקבלת הטבות נוספות וכן ליווי החברה בתהליך קבלת ההחלטות, בהתאם להתקדמותה העסקית ו/או על סמך שינויי חקיקה.